Cały poziom A1 za darmo,
bez ograniczeń czasowych!

Sprawdź za darmo

Porady

Nauka angielskiego w domu

Marta

Nie wszyscy wiedzą, jak skuteczna może być nauka angielskiego w domu, jeśli naszym sprzymierzeńcem będzie nie tylko zapał, ale również odpowiednie narzędzia. Kurs angielskiego online to idealne rozwiązanie dla uczniów i studentów, a także dla osób rozpoczynających swą przygodę z językiem znacznie później. Dostępność platformy, jak też prostota obsługi sprawia, że nauka jest możliwie efektywna. Uczysz się kiedy chcesz oraz gdzie chcesz i wykorzystujesz ten czas w ciągu dnia, który do tej pory pozostawał niezagospodarowany. Równie istotny, a być może istotniejszy, jest jednak wybór metody uczenia się, a także zrozumienie podstawowych mechanizmów zapamiętywania.

Jak szybko nauczyć się angielskiego w domu?

Ile trwa nauka języka obcego? Wiele osób sądzi, iż nauka angielskiego musi trwać latami. Przekonanie to jest rezultatem doświadczeń, jakie niesie ze sobą tradycyjny model edukacji. W modelu tym uczący zobligowany jest często do nauki słownictwa i gramatyki, której w praktyce dnia codziennego po prostu się nie stosuje. Cierpi na tym ta część materiału, którą powinniśmy opanować w pierwszej kolejności i która powinna być priorytetem.

Jak zatem uczyć się języka w domu, by nauka była skuteczna i trwała, a także możliwie szybka i efektywna? Przede wszystkim należy ustalić priorytety. Wybierać te zestawy słówek, które z pewnością wykorzystamy w życiu codziennym, a trudniejsze i bardziej wyszukane słownictwo zostawić na późniejsze etapy nauki. Ambicja opanowania zbyt szerokiego materiału w krótkim czasie zwykle wydłuża proces nauki i sprzyja poczuciu chaosu. Nauka angielskiego w domu powinna być systematyczna i opierać się o rzetelne rozplanowanie materiału w zgodzie z potrzebami i zdolnościami językowymi osoby uczącej. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, iż znajomość 1000 najczęściej stosowanych słów i zwrotów w języku angielskim pozwala zrozumieć nawet do 80% przekazu.

Nauka języka powinna być procesem jak najbardziej naturalnym i niekoniecznie nauka słówek musi przebiegać równolegle do zrozumienia gramatyki. Uczymy się poprzez kojarzenie słowa z danym przedmiotem lub kontekstem, gdyż ten sposób najbardziej oddziałuje na wyobraźnię. Można zatem powiedzieć, że nauka jest tym skuteczniejsza, im bardziej w naukę zaangażowane są zmysły. Pierwszy etap nauki to trwałe opanowanie 1000 najczęściej używanych słów w języku angielskim. Dzięki temu wzrośnie umiejętność rozumienia komunikatów, co sprzyjać będzie kolejnym etapom nauki i podniesie motywację. Po etapie słówek nadejdzie czas na całe frazy i zwroty, a także na zrozumienie zasad gramatycznych.

Wybierz właściwy kurs

Kurs angielskiego online daje sposobność logicznego rozplanowania nauki i priorytetów oraz stworzenia silnych fundamentów pod zrozumienie języka jako całości. Aby nauka angielskiego w domu przynosiła spodziewane i trwałe rezultaty, nie do pominięcia staje się element powtórek. Zgodnie z przebiegiem krzywej zapominania każde powtórzenie materiału sprawia, że z Twojej pamięci ulatuje coraz mniej informacji. Tym samym zapamiętujesz coraz więcej. Jednak zgodnie z badaniami jedna powtórka niestety nie wystarczy. Natomiast powtarzanie bez przerwy nie przynosi efektów, ponieważ pojawia się zjawisko tzw. hamowania reaktywnego (wraz z upływem czasu poświęcanego na powtórki wzrasta opór przed przyswajaniem informacji). Aby Twoja nauka była naprawdę skuteczna platforma Vocabus, dedykowana do nauki angielskiego w domu, posiada wbudowany algorytm powtórek opracowany na podstawie zapominania prof. Ebbinghausa. Dzięki niemu powtarzany materiał łatwiej zapisze się w pamięci długotrwałej.

Nauka angielskiego w domu powinna stanowić regularny system ćwiczeń utrwalających słownictwo w zakresie treningu mówienia, słuchania, czytania i pisania. Szybkie efekty przynosić będzie nauka angielskiego systematyczna, w małych, ale codziennych porcjach materiału.

Nauka angielskiego w domu na platformie Vocabus

1. NAJSZYBSZA METODA NAUKI

 • wizualizacja dla każdego hasła w obszernym słowniku, abyś dzięki obrazkom szybciej zapamiętał uczone słówka
 • brytyjski native speaker umożliwiający trening mówienia i słuchania, więc od razu uczysz się z właściwym akcentem
 • przykłady użycia w zdaniu, abyś poznawał nowe słowa w odpowiednim kontekście

2. SAM PLANUJESZ CZEGO POTRZEBUJESZ

 • słownik od poziomu A1 do C2
 • gotowe kursy i zestawy tematyczne
 • angielski biznesowy, matura z angielskiego, egzamin FSC i inne

3. PANUJ NAD CZASEM I WYZNACZAJ CELE

 • sprawdź możliwości kalendarza dostępnego na pulpicie głównym
 • planuj kolejne lekcje i wyznaczaj bieżące cele
 • przekonaj się, że właściwe zaplanowane czasu nauki angielskiego przyniesie szybki efekt

4. KONTROLUJ SWOJE POSTĘPY

 • wbudowany algorytm funkcji statystycznych określi czas nauki i ilość powtórek
 • dokładnie widzisz ile słówek udało Ci się nauczyć
 • nic tak nie motywuje do dalszej nauki jak widoczne postępy

5. POWTARZAJ MATERIAŁ

 • wbudowany algorytm powtórek opracowany w oparciu o krzywą zapominania prof. Ebbinghausa
 • teraz powtarzany materiał łatwiej zapisuje się w Twojej pamięci długotrwałej
 • prawda, że to proste?
nauka angielskiego w domu
nauka angielskiego w domu na platformie Vocabus

Nauka czasowników modalnych https://www.vocabus.pl/angielskie-czasowniki-modalne/

1000 najważniejszych słów w języku angielskim

Tagi artykułu:

 • nauka w domu