Cały poziom A1 za darmo,
bez ograniczeń czasowych!

Sprawdź za darmo

Gramatyka

Skróty internetowe w języku angielskim

Marta

Akronimy, nazywane też skrótowcami, to słowa powstałe poprzez skrócenie poszczególnych słów w danym wyrażeniu. Istnieje także niewielka grupa akronimów, które powstały ze skrócenia jednego słowa. Pewnie nie raz zastanawiałeś się, co znaczy skrót internetowy LOL, BFF, ASAP albo LMAO. Czym są i jak funkcjonują skróty internetowe w języku angielskim? Tu wyjaśniamy najpopularniejsze skróty, z którymi spotykasz się w sms’ach, mailach, portalach społecznościowych czy grach online. Ich popularność wynika z faktu, że dużo piszemy na telefonie i klawiaturze komputera, popularne są różnego typu czaty, więc skróty stały się niezbędne do sprawnej komunikacji w sieci. Skróty z języka angielskiego mocno już przeniknęły do naszego życia, więc przeczytaj ten artykuł ASAP.

Poniżej zamieszczam listę skrótó, które znajdują się w tym artykule. Kliknij w ten który Cię interesuje, żeby przenieść sie do właściwej sekcji:

BFF, ASAP, BTW, IMO, IMAO, IMHO, XOXO, THX, BRB, ILY, IRL, CYA, SWAK, LOL, LMAO, GR8, JK, FYI, NP, POV, WTF

Tabelka ze skrótami internetowymi

Na początek szybka ściąga ze skrótami, którą możesz zapisać i wydrukować. Wszystkie skróty z tabelki są opisane poniżej.

Tabelka ze skrótami internetowymi lista BFF ASAP BTW IMO IMAO IMHO XOXO THX THX BRB ILY URL CYA SWAK LOL LMAO GR8 JK FYI NP POV WTF
Skróty internetowe w języku angielskim – tabela

Co znaczy BFF?

Best Friends Forever – Najlepsi przyjaciele na zawsze

Najlepsi przyjaciele, przyjaciółki, takie, które nawet jak się czasami pokłócą to zawsze będą trzymać się razem. Poznałeś kogoś, kogo bardzo polubiłeś (z wzajemnością), dobrze Wam się razem spędza czas, nadajecie na tych samych falach, a czas płynie szybko we wspólnym towarzystwie? Korzystając ze skrótu BFF za pomocą 3 liter wyrazisz wiele emocji 🙂

Pati, I hope that we will be BFF. Pati, mam nadzieję, że zostaniemy przyjaciółkami na zawsze.

BFF skrót internetowy Best friends for ever

You’re my BFF, of course I will help you. Jesteś moim najlepszym przyjacielem, oczywiście, że Ci pomogę.

Co znaczy ASAP?

As soon as possible – Tak szybko, jak to możliwe

Stosujemy wtedy, kiedy nie jest możliwy do określenia termin realizacji, ale wyrażamy oczekiwanie, że zadanie zostanie wykonane w pierwszym, najszybciej możliwym terminie. Skrót używany również w logistyce, produkcji i komunikacji biznesowej.

I want to order a pizza ASAP. I’m starving! Chcę zamówić pizzę jak najszybciej. Umieram z głodu.

co to znaczy ASAP skrót internetowy as soon as possible

I’m in the café, there’s no one here. Please come ASAP. Jestem w kawiarni, nikogo tu nie ma. Proszę, przyjdź jak najszybciej.

Co znaczy BTW?

By the way – ten skrót tłumaczymy jako „swoją drogą”, „przy okazji”, „nawiasem mówiąc”

Skrót używany, gdy zbaczamy z tematu rozmowy – przy okazji jednego tematu chcemy wtrącić do rozmowy inny, niezwiązany z nim wątek.

Co to znaczy BTW skrót internetowy By the way

I’m giving you back the backpack, and BTW, when will we finally have a coffee? Oddaję ci plecak, a tak przy okazji, kiedy w końcu umówimy się na kawę?

Co znaczy IMO?

In my Opinion – moim zdaniem

IMO oznacza moim zdaniem i jest to pierwowzór, na bazie którego powstały dwie odmiany wymienione przeze mnie dalej w tym artykule. Skrót IMO zastosujesz, gdy chcesz podkreślić, że mówisz w swoim imieniu, nie popierasz wypowiedzi jakimiś faktami, danymi. Po prostu wyrażasz swoje zdanie i opinię na jakiś temat.

You don’t look good in this dress. IMO you should’n wear it. Nie wyglądasz dobrze w tej sukience. Moim zdaniem nie powinnaś jej nosić.

co to znaczy IMO skrót internetowy In My opinion

IMO the red one is the best. Moim zdaniem czerwony jest najlepszy

Co znaczy IMAO?

In My Arrogant Opinion – Moim Aroganckim Zdaniem

Ten skrót jest inną wersją akronimu IMO (moim zdaniem) i stosujemy go, gdy chcemy podkreślić, że nasza opinia na temat interlokutora może być surowa, nie mamy zamiaru się patyczkować i 'owijać w bawełnę’. Kiedy wyrażasz swoje mocne zdanie, użyj IMAO. Poniżej przeczytasz też, co to znaczy IMHO.

skróty w języku angielskim - IMAO

IMO we need to vote for the caditate X. Moim zdaniem powinniśmy głosować na kandydata X.
IMAO you have no idea about politics. Moim aroganckim zdaniem, nie masz pojęcia o polityce.

Co znaczy IMHO?

In my humble opinion – moim skromnym zdaniem, dosłownie tłumaczymy jako „w mojej pokornej opinii”

Ten skrót jest jedną z wersji IMO i jest przeciwieństwem IMAO. Stosując IMHO, dajesz rozmówcy do zrozumienia, że wyrażasz swoją opinię, ale nie chcesz się w żaden sposób narzucać. To Twój punkt widzenia, który może być wzięty pod uwagę lub nie. Humble po angielsku oznacza pokorny, a więc ta z pozoru drobna różnica w skrócie zmienia całkowicie jego wydźwięk.

Co to znaczy IMHO, skrót internetowy In MY Humble Opinion

IMHO you could find a better job. Moim skromnym zdaniem, mogłabyś znaleźć lepszą pracę.

Co znaczy XOXO?

XOXO – X oznacza całusa, a O uścisk

To anglojęzyczny skrót oznaczający całuski, buziaczki, uściski. Najczęściej używany jest na końcu smsa, maila lub innej nieformalnej korespondencji.

co to znaczy XOXO- skróty w języku angielskim

See you tomorrow XOXO. Do zobaczenia jutro buziaczki/ściskam.

Co znaczy THX?

Thanks – dzięki

Angielski thanks, zarówno jak polskie dzięki stosowane są wyłącznie w mowie potocznej, w oficjalnej korespondencji są niedopuszczalny. Skrót THX zastosujesz podobnie – na czacie, forum czy Instagramie śmiało możesz z niego korzystać, na przykład dziękując za jakąś radę. Możesz też śmiało użyć go w ironicznym znaczeniu, mówiąc jak w pierwszym przykładzie:

You could at least try to help me. THX for that! Mogłeś chociaż spróbować mi pomóc. Dzięki!

co to znaczy THX skrót internetowt Thanks

The cake was very good THX. Ciasto było bardzo dobre, dzięki.

Co znaczy BRB?

Be right back – zaraz wracam

Moim zdaniem jeden z popularniejszych i lepiej znanych skrótów internetowych w języku angielskim. Odpowiednik naszego rodzimego ZW. Zdecydowanie jeden z bardziej przydatnych i wartych do zapamiętania skrótów. Wyobraź sobie, że siedzisz przy komputerze i rozmawiasz z przyjacielem/przyjaciółką, nagle ktoś Cię woła i musisz szybko odejść. Nie masz czasu na tłumaczenie co się dzieje, ale też nie chcesz zostawić rozmówcy bez słowa. W takiej sytuacji napisz BRB i nie musisz nic więcej dodawać. Prawda, że przydatne? Oczywiście, w sytuacji mniej nagłej, możesz za pomocą tego skrótu wyjaśnić co się dzieje i dać jasno znać, że Twoja nieobecność nie potrwa długo, na przykład:

Co to znaczy BRB, skrót interneto Be Right Back

I need another coffe BRB. Potrzebuję jeszcze jednej kawy, zaraz wracam.

Co znaczy ILY?

I love you – kocham Cię

To skrót od anglojęzycznego zdania, które chyba każdy rozumie, nawet bez znajomości angielskiego. I Love you kojarzy nam się z wyrażaniem tego silnego i wspaniałego uczucia więc oczywiście najczęściej ILY używamy w takim kontekście. Ale nie tylko. Jeśli masz dobrego kumpla, koleżankę, przyjaciela, to śmiało możesz napisać ILY na końcu zdania w celu wyrażenia swojej aprobaty lub wdzięczności dla niego/jej, jak w pierwszym przykładzie:

Thx for helping me with the test. I passed it! ILY. Dzięki za pomoc z testem. Zdałem. Kocham Cię/uwielbiam.Z

co to znaczy ILY, skrót internetowy I Love You

ILY and I hope to see you soon. Kocham Cię i mam nadzieję szybko zobaczyć.

Co znaczy IRL?

In Real Life – w realnym życiu, w prawdziwym świecie, w realu

IRL oznacza 'w świecie realnym’. Polskie powiedzenie spotykane już od ładnych paru lat to ’w realu’ (real małą literką, ponieważ to nie reklama sklepu). Generalnie stosowane wtedy, gdy chcemy zaznaczyć, że nie mówimy o internecie. Jeśli przykładowo proponujemy komuś spotkanie na mieście i nie chcemy, żeby były co do tego jakiekolwiek wątpliwości, to te trzy literki temat wyczerpią.

We must meet IRL. Musimy się spotkać w realu.

Co to znaczy IRL, skrót internetowy In Real Life

IRL I’m very shy. W prawdziwym świecie jestem bardzo nieśmiała.

Co znaczy CYA?

 See ya (do zobaczenia), see you later (do zobaczenia później)

Polacy nie gęsi i też swoje skróty mają, tu też możemy się pochwalić naszym ’do zoba’, albo ’nara’. Oczywiście do Anglika polecam jednak skrót CYA.

I’m going sleep now, CYA. Idę teraz spać, nara.

CYA skróty w języku angielskim - see you later

CYA at shool. Do zoba w szkole.

Co znaczy SWAK?

Sealed with a kiss – w dosłownym tłumaczeniu „przypieczętowane pocałunkiem”

To fraza, która ma swój początek znacznie wcześniej, niż powstał internet. Ludzie pisząc do siebie listy, jeśli chcieli wyrazić swoją miłość lub oddanie, na kopercie odbijali swoje usta. I stąd określenie „przypieczętowane pocałunkiem”, które przetrwało na współczesnych czasów, ale jak wiadomo w zupełnie innej formie.

skróty w języku angielskim - SWAK jadę do ciebie pociągiem

I already bought a train and will come on Friday SWAK. Kupiłem już bilet na pociąg i przyjadę w piątek. Buziaki.

Co znaczy LOL?

Laughing out loud, loads of laugh – Śmiejąc się głośno, kupa śmiechu

W przeszłości określenie LOL oznaczało wyłączenie radość i pozytywne emocje, jednak na przestrzeni lat mocno ewoluowało. Znakomicie opisuje to zjawisko autor artykułu w serwisie „naTemat” – zachęcam do przeczytania tutaj.

skróty w języku angielskim - LOL radość
LOL – skróty w języku angielskim

Co znaczy LMAO?

Laughing My Ass Off – oznacza „śmiać się do rozpuku”, „pękać ze śmiechu”.

Ten angielski skrót internetowy oznacza, że coś nas bardzo rozbawiło i towarzyszyły nam niesamowite emocje związane ze śmiechem. Nie jest to zwykłe śmianie się, tylko takie, że leżysz, lub prawie leżysz na podłodze. Jeśli się po prostu śmiejesz, to możesz napisać LOL, z tym że LOL, jak napisałam wcześniej, trochę wyewoluował i równie dobrze może oznaczać suchara lub zażenowanie. Natomiast LMAO nadal oznacza, że ktoś nas rozbawił i to do łez.

LMAO skróty w języku angielskim - śmieszny pies

Have you seen my new meme yet? Everybody LMAO. Widziałaś już mojego nowego mema? Wszyscy zrywali boki.

Co znaczy GR8?

Great – świetnie

Wymawiając cyfrę „8” po angielsku czyli „eight” (ejt) całość brzmi great (grejt) – oznacza nic innego jak świetnie, fajnie. Wydaje się, że tu sprawa jest jasna, bo z tego skrótu internetowego skorzystamy tak jak z pełnego słowa. Pamiętaj, że tego skrótu możesz użyć także ironicznie.

My mum just saw me smoking. GR8 Moja mama właśnie widziała jak palę. Świetnie

GR8 skróty w języku angielskim - great

I got money from my grandma. GR8. Dostałem kasę od babci. Świetnie.

Co znaczy JK?

Just kidding – tylko żartowałem

Pewnie nie raz każdemu z nas zdarzyło się coś palnąć lub po prostu zażartować, co jednak nie zostało odebrane we właściwy sposób. Ratujemy sytuację skrótem J/K mając nadzieję, że to wystarczy 😉

Skróty internetowe J/K JK Just kidding

You’re getting fat mate. JK. Tyjesz kolego. Żartuję.

Co to znaczy FYI?

For your information – do Twojej wiadomości

FYI to bardzo popularny skrót w biznesie, możesz go zatem używać także w pracy, bez obawy o posądzanie Cię o ignorancję. Jeśli na przykład dostałeś ważnego maila, którego chcesz przekazać komuś innemu, to nie musisz pisać nic więcej, wystarczy skrót FYI. Lub jeśli przekazujemy komuś informację, ale nie oczekujemy żadnych działań z drugiej strony.

Co to znaczy FYI, skrót internetowy IFor your information

I will be off next week. FYI. Nie będzie mnie (w pracy) w przyszłym tygodniu. Do Twojej wiadomości (tylko żebyś wiedział).

Co to znaczy NP?

No problem – nie ma problemu (żaden problem)

Skrót NP to moim zdaniem klasyk, który pasuje też do języka polskiego. NP napiszemy, jeśli ktoś nam podziękował za przysługę, lub jeśli ktoś nas prosi o pomoc.

Co to znaczy NP, skrót internetowy No problem

Thanks for helping me with the test. Dzięki za pomoc z testem
NP. Nie ma problemu.

Co znaczy POV?

Point of view – punkt widzenia

Skrót POV oznacza punkt widzenia. Za pomocą tego skrótu możemy na przykład zapytać What is your POV? Jaki jest Twój punkt widzenia? Jednak w ostatnich latach skrót ten raczej odnosi się do filmów kręconych z punktu widzenia bohatera, niejako jego oczami. Dzięki temu widz widzi oczami głównej postaci.

Co to znaczy POV, skrót internetowy Point of view

I like watching POV skiing video. Lubię oglądać filmy POV z jazdy na nartach (z punktu widzenia narciarza).

Co znaczy WTF?

What the F*** – co do cholery

Długo zastanawiałam się czy dać ten skrót, ponieważ zawiera on przekleństwo, ale doszłam do wniosku, że ktoś może pomyśleć: WTF, gdzie jest WTF?. I miałby racje, bo to bardzo popularny skrót internetowy i w tej formie przekleństwo jest ukryte niczym za magicznymi trzema gwiazdkami. Skrót WTF użyjemy przede wszystkim do wyrażenia zdziwienia, kiedy zobaczymy coś niebywałego, zaskakującego.

WTF skrót internetowy, co to znaczy what the f***

Hi, check out my new glasses. Patrz na moje nowe okulary
WTF? Co do cholery?

I tak oto dotarłeś do końca artykułu, w którym starałam się wyjaśnić najpopularniejsze skróty internetowe w języku angielskim. Oczywiście jest ich znacznie więcej i co ważne, ciągle się zmieniają. Te jednak są najpopularniejsze w 2021 roku, jednak język żyje i się zmienia, szczególnie w internecie, gdzie i wiadomościach tekstowych. Piszemy coraz więcej i siłą rzeczy staramy się to robić jak najszybciej. Skróty internetowe są więc znakiem naszych czasów i nie ma co się dziwić, że powstają. To jest nowy kod, którym posługujemy się w życiu codziennym i warto jest go znać, być z nim na bieżąco, rozumieć, o co w nim chodzi.

Oczywiście ten kod jest też przeznaczony do pewnych sytuacji, a w innych nie powinno się z niego korzystać, szczególnie w oficjalnych dokumentach (poza wyjątkami takimi jak ASAP). Jeśli kogoś nie znamy, piszemy w sprawie pracy, to skróty są raczej źle widziane i mogą przekreślić nasze starania. Natomiast w codziennej komunikacji między przyjaciółmi, znajomymi lub nieznajomymi w sieci, korzystanie ze skrótów jest jak najbardziej uzasadnione.

Zainteresował Cię artykuł? To może czas na wyjaśnienie angielskich czasowników modalnych lub naukę 1000 najpopularniejszych słów w języku angielskim. 


Tagi artykułu:

 • ASAP
 • BFF
 • BRB
 • BTW
 • CYA
 • GR8
 • ILY
 • IMAO
 • IMHO
 • IRL
 • J/K
 • LMAO
 • LOL
 • OMG
 • POV
 • skróty
 • skróty internetowe
 • SWAK
 • THX
 • XOXO
 • YOLO